Nejhezčí památky Turecka

Turecká kuchyně je směsicí kulinářských tradic Střední Asie a Středomoří.  Země je potravinářsky soběstačná a proto lze všude zakoupit čerstvé ovoce, zeleninu, maso a ryby. Káva je světoznámá, Vína výtečná.

Turecko nabízí velehory a divokou krásu Anatolské plošiny.

 

Z historie můžeme obdivovat neolitické památky v Çatal Hüyük, chetitské památky v v Chattuše, řecké v Tróji a římské v Antakyi a Kayseri.

Pro rekreaci nabízí pobřeží Středozemního a Egejského moře.

Turecko, země rozkládající se na asijském a z části také na evropském kontinentu. Přestože tento jedinečný stát leží zejména v Asii, jeho severovýchodní část zasahuje i do Evropy, a to zejména známým Istanbulem.

Ten přesně v půlce města tvoří jakýsi hraniční přechod mezi těmito dvěma kontinenty.

Jedná se o zemi, kterou ročně navštěvují desítky až stovky tisíc turistů z celého světa. Mezi nejvýznamnější turistické cíle patří například již zmíněný Instanbul, Antalya nebo Ankara. Pojďme si představit ty nejhezčí památky Turecka, které rozhodně stojí za návštěvu.

Istanbul

Téměř patnáctimilionové turecké město Istanbul se rozkládá na více než 5000 km2.

Istanbul tvoří pomyslnou hranici mezi Evropou a Asií. Je největším městem Turecka, a občas dokonce bývá chybně nazýváno hlavním městem (tím je ve skutečnosti Ankara).

Nepochybně v sobě ale skrývá nejedno navštíveníhodné místo.

Město Istanbul, cílová stanice Orient expressu, bylo vystaveno na sedmi pahorcích kolem Zlatého rohu – výběžku do Bosporu.

Palác Topkapi, bývalé sídlo osmanských sultánů je dnes muzeum.

Muzeem je i chrám sv. Sofie, který nechal vystavět Konstantin I. Veliký a obnovit císař Justiián. Kupole dosahuje výšky 50 m.

Istanbul Turecko je největší město země, rozkládá se na obou březích úžiny Bospor u vstupu do Marmanského moře. Je jedním z nejživějších měst světa s exotickým nočním životem a kvalitními turistickými hotely. Silueta města je přeplněna kopulemi a minarety mešit, které korunují sedm pahorků města.

Založeno Řeky cca 660 let př.n.l. je jediné město na světě postavené na dvou kontinentech, Evropě a Asii. Byzantium, Konstantinopol, Cařihrad – byl tisíc let hlavním městem Byzantské říše a pětset let Osmanské říše. V roce 1923 přemístil Kemal Atatürk, zakladatel moderního Turecka, hlavní město do Ankary.

Istanbul se skládá ze tří historických částí Stambulu, Beyoglu a Üsküdaru. Většina turistických památek se nachází ve středu, tedy části Stambul.

Mešita sultána Ahmeda

Tato jedinečná a úchvatná stavba je též nazývána jako Modrá mešita. Její vnitřní prostory jsou totiž obloženy modrou barvou. Mešita patří k „vlajkové lodi“ mezi osmanskou architekturou v Turecku. Byla postavena v 1. polovině 17. století a dodnes se dochovala téměř v původní podobě. Tento architektonický skvost se nachází na jihu Istanbulu, nedaleko silničního tunelu Avrasya.

Chrám boží moudrosti Haghia Sophia

Další architektonickou zajímavostí je mešita Haghia Sophia. Na tu byl původně Byzantský chrám přestavěn v roce 1453 a až do nedávna byly prostory památky využívány pro muzeum.

Turecká vláda ale nedávno rozhodla, že budova bude po 85 letech sloužit opět jako mešita.

Dominantou Haghia Sophia je cihlová klenba, která ve své době znamenala posun v architektuře. Stalo se tak díky již zmíněné přestavbě čtvercového půdorysu na jedinečnou mešitu.

Palác Topkapi

Další neméně zajímavou památkou Istanbulu je bývalé sídlo sultánů. Paláci dominují čtyři hlavní dvory a několik dalších menších budov. Z komplexu je překrásný výhled na zlatý roh a asijskou část Istanbulu.

Ankara

Ankara je opravdovým tureckým hlavním městem a zaujímá rozlohu úctyhodných 2500 km2.

Leží v západní části Turecka a žije zde přes pět milionu lidí.

I když je toto město turisticky občas opomíjené, rozhodně má i ono co nabídnout.

Město je nyní druhé největší po Istanbulu. Na vrchu nad městem je mauzoleum Kemala Atatürka, vůdce národa který založil základy novodobého Turecka po pádu Osmanské říše v I. světové válce.

Několik správních budov pochází římského období, kdy byla Ankara správním střediskem provincie Galatia.

V městském archeologickém muzeu je největší sbírka chetitského umění.

Anıtkabir

Jednou z nejnavštěvovanějších památek Ankary je komplex Anıtkabir. Nachází se v městské čtvrti Anittepe a je skvěle vidět z několika míst ve městě. Tato bezesporu zajímavá stavba byla vybudována pro prvního tureckého prezidenta Kemala Atatürka. Ten je zde dokonce pochován, takže Anıtkabir slouží i jako mausoleum.  

Mešita Kocatepe

Přímo v centru Ankary se rozkládá skvost, mešita nazývaná Kocatepe. Čtyři věže vystupující „do oblak“ se rozhodně nedají přehlédnout. Inspirací k vytvoření takovéto památky byla mešita sultána Ahmeda z Istanbulu. Ta ankarská se může pyšnit minaretem sahajícím až do osmdesáti osmi metrové výšky.

V Ankaře je také Velvyslanectví České republiky v Turecku. Přímo z letiště Esenboğa je to k ambasádě zhruba 40 km. Pro pohyb ve městě můžete využít jak autobus, tak i třeba metro nebo se vydat na procházku vlastní chůzí. Nejlepší je samozřejmě všechny druhy dopravy zkombinovat dohromady.

Kappadocie 

Rozsáhlá sopečná plošina, rozkládající se mezi Ankarou a městem Kayseri na jihovýchodě.

Oblast je proslulá pitoreskními skalními útvary, porozuhodnými nejen rozmanitostí tvarů, ale i barev.

Lidé si začali budovat příbytky v měkkých sopečných tufech již v 5. století před naším letopočtem.

V některých jeskyních a obydlích se dosud žije, zejména v obcích Uçhisar a Ürgüp.

Kappadocijské kužely

Na počátku 20. století ještě o Kappadocii v západním světě nevěděli nic zvláštního.

Existovalo jen mlhavé povědomí jako místu v Malé Asii zmiňovaném v bibli – první list svatého Petra je adresován právě Kappadocijským.

Nad vyprahlými údolími se tyčí kopce a kopečky v podobě kuželů a pyramid. Některé mají stěny zcela hladké, sbíhající se někdy ve výšce padesáti metrů, jiné jsou křivolaké a nepravidelné. Ční zde i sloupy a skalní stěny nejrozmanitějších tvarů a velikostí. Snová amosféra je umocněna škálou barev od sytě smetanové  přes růžovou a červenou až ke světle modré a šedé. 

Dojem exostičnosti dotváří ploché i oblé kameny, které balancují na vrcholcích kuželovitých kopců přimomínající postavy.  Scenérie jakoby dokládala bájné vysvětlení jejich původu. Lidé obležení loupežnými vojsky se prý modlili o pomoc k Alláhovi. Ten je vyslyšel a proměnil útočníky v kámen.

Anatolské plošině vévodí sopečná hora Erciyes Dağı vysoká 3917 metrů. Před miliony lety došlo k prudké erupci, která překryla rozsáhlé okolí silnou vrstvou žhavého popela. Postupem doby se zpevnil v různobarevnou sopečnou horninu – tuf. Pak déšť, sníh a vítr dotvořily zbytek.

Návštěvníky zde čeká další překvapení. Do kuželovitých kopců a útesů rozesetých po svazích údolí jsou vytesána okna a dveře. Až do počátku 20. století se tu totiž bydlelo. Osidlování zřejmě začalo už 4000 let př.n.l.

Kolem roku 2000 př. n. l. toto území osídlili Chetité z východu. V této době zřejmě také začali původní obyvatelé prohlubovat svá obydlí a vytvořili tajné podzemní úkryty a vznikla tak podzemní rozsáhlá města.

Koncem 4. století sem přicházeli četné skupinky řádových bratří a sester a zakládali v útesech malé kláštery a s vytesanými celami, kuchyněmi a reflektářï. 

Mnohem pozoruhodnější jsou však bohatě zdobené kostely. V období od 7. do 12. století mniši vyhloubili do skály asi čtyři stovky kostelů s kompletním vybavením. Stěny jsou pokryty freskami zachycujícími výjevy z Nového zákona.

Antalya

Jednou z nejvyhledávanějších destinací, co se dovolených týče, je Antalya na jihu Turecka. Rozkládá se na pobřeží Středozemního moře. Antalya je tak ideálním místem jak k odpočinku, tak i turistickým aktivitám. Navštívit můžete historickou část Kaleici, Hadriánovu bránu nebo Hodinovou věž Saat Kulesi.

Kaleci

Kaleci je označení pro staré město Antalye. Jedná se o památku zdejšího města, ze které opravdu „chrlí“ bohatá historie. Oblíbenou činností v Kaleci jsou romantické procházky úzkými uličkami kolem malebných domků. V některých dobových památkách jsou ukryty i restaurace nabízející krásné posezení, třeba se skleničkou něčeho dobrého.

Hadriánova brána

Brána je pojmenována podle stejnojmenného císaře Hadriána. Stavba připomíná římské období města a je centrem procházek po městě Antalya. Jde o pomyslný vstup do historické čtvrti Kaleci v Antalyi.

Saat Kulesi

Saat Kulesi je hodinová věž nacházející se na náměstí v Kalekapsi, na okraji Kaleci. Téměř typická věž, avšak se zvláštním tvarem je hojně turisticky navštěvovanou památkou, která bývá po večerech krásně osvícena.

Park kultury Antalya

Místo ideální k romantickým procházkám. Název napovídá, že park slouží zejména ke kulturním akcím. Je zde totiž vytvořena pyramida pro pořádání všemožných kulturních akcí, konferencí či veletrhů. Lze si zde užít ale i klidného odpočinku, posezení v zeleni nebo v místních restauracích a kavárnách.

Antalya 

město a rekreační stedisko u Středozemního moře.  Založené kolem roku 150 před naším letopočtem Attalem z Bergama.

Zdobená mramorová brána postavená u příležitosti návštěvy římského císaře Hadrána.

Prameny Pamukkale

V západním Turecku severovýchodně od města Denizli spatříte Pamukkale se stupňovitými bílými terasami, vodní jezírka hrazená travertinovými prstenci lemují závěsy střechýlů (rampouchů), které vyniknou na pozadí rudě kvetoucích oleandrů. Kulisu dotváří tmavé hory porostlé borovým lesem.

Vznikly z horkých minerálních pramenů vybublávajících na svazích horského masivu. Voda obsahuje velký podíl vápence a příměsi dalších minerálů. Původem je dešťová voda prosakující do podzemí. V hloubce se zahřívá od hlubinných vulkanických těles a pak opět stoupá k povrchu. Cestou rozpouští okolní horniny a na povrch vyvěrá jako horká, vápenitá slaná minerální voda. Odpařováním a uvolňováním pohlceného kysličníku uhličitého se z ní na povrchu rozpuštěný uhličitan vápenatý opět vysráží jako krystalický sintr.

Po tisíce let je zdejší voda proslavená léčivými účinky. Má příznivý vliv při léčení revmatismu, vysokého krevního tlaku a srdečních chorob. O těchto účincích se zřejmě vědělo již v roce 190 př.n.l., kdy zde nechal Eumenes II. – král řeckého Pergamonu založit Hierapolis. V roce 129 př.n.l. se město stalo součástí Římské říše. Léčivé účinky si zde užíval Nero a Hadrianus, v roce 60 n.l. bylo zničeno zemětřesením. Lázeňské město bylo znovu postaveno a mělo veřejné lázně, domy zásobené teplou minerální vodou přivedenou vodovodním systémem. Zbytky lázní se dochovaly dodnes.

Zajímavostí je svatyně Plutona, boha podsvětí, která stojí poblíž chrámu Apollona, boha slunce, hudby, poezie a lékařství. 

Antická města

 Edirné (Drinopolis/Hadrianopolis), Trója, Pergamon, Efes, Hierapolis (Pamukkale), Kekova, NP Olympos – Yanartas, Myra, Termessos, Aspendos, Side, Istanbul (Konstantinoplis)

Drinopol

Edirné (Drinopolis/Hadrianopolis)

Město v evropské části Turecka hranice s Řeckem na řece Marice. V roce 1361 dobyto osmanskými Turky, 1413-58 hlavní město jejich státu.

Zbytky římské pevnosti (2. století), řada mešit (15.-16. století), karavanseráj- hostinec (16. století)

 

Trója

Pozůstaky antického města na severozápadě Malé Asie, na okraji průlivu Dardanely.

Na konci 19. století zde archeologické průzkumy potvrdily devět různých osídlení, sahajících více než 4000 do minulosti až do doby bronzové. Roku 1300  př.n.l. bylo město zničeno zemětřesením, později bylo znovu vybudováno a vzkvétalo až do 13 století, kdy padlo do rukou osmanských Turků a bylo definitivně rozbořeno.

Nejzajímavějšími památkami jsou Sloupový dům a městské opevnění.

Příběh o legendární trojské válce založený možná na skutečných událostech z válečných tažení ze 13. století př. n. l. je zpracován v Iliadě, eposu připisovaném řeckému básníkovi Homérovi (konec 8. stol. př.n.l.)

Pergamon (Bergama)

Město blízko Egejského moře. Centrum helénské kultury ve 3. a 2. století př. n. l. Součástí Římské říše se stalo roku 133 př.n.l. V 8. století bylo zničené Araby. 

Mezi vykopávkami z konce 19. století byly objevney zachovalé pozůstatky řeckých svatyň, terasovitého sportovního areálu a divadla s kapacitou téměř patnáct tisíc diváků.

Green Canyon

Kaňonů a národních parků je po celém světě několik. A jeden z nich se rozkládá i na jihu Turecka. Národní park, ve kterém je krom dvou kaňonů i přehrada s hlubokým jezerem, po němž se dá přepravit loďkou, vypadá opravdu úchvatně. Pokud hodláte poznat opravdovou krásu Turecka, rozhodně by na vašem bucket listu nemělo chybět ani toto místo.