Španělsko je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací světa. Ať už sem zavítáte v jakoukoliv roční dobu, narazíte na ohromné davy turistů snad všech národností světa. A byť je tato jihoevropská země známá třeba i pro svou fotbalovou kulturu nebo krásné Pyrenejské pohoří, za většinu své oblíbenosti vděčí zejména své historii a po ní zbylých památkách. V tomto článku vám v krátkosti představíme ty nejzajímavější a nejkrásnější, které byste při návštěvě Španělska neměli zapomenout navštívit.

Barcelona ubytování→

Ubytování v Madridu→

V porovnání s Českou republikou je Španělsko opravdu velká země a procestovat ji celou na jeden zátah může být oříšek. Zajímavé památky jsou zároveň rozprostřeny po celém Španělsku, nikoliv na jednom místě, což znamená, že vám týden na objevení všech krás této krásné země rozhodně stačit nebude. Vřele proto doporučujeme se sem vydat víckrát, nebo tu strávit delší čas. Věříme, že nebudete litovat. Níže si totiž představíme konkrétní nejzajímavější památky Španělska podle jejich lokací.

Španělsko má rozlohu 504 782 km².

Česká republika  78 870 km.

Španělsko, plným názvem Španělské království (španělsky a galicijsky Reino de España, katalánsky Regne d’Espanya, baskicky Espainiako Erresuma), je stát ležící na Pyrenejském poloostrově. Na západě hraničí s Portugalskem, na severovýchodě s Andorrou a Francií a na jihu s Gibraltarem; španělské severoafrické državy Ceuta a Melilla mají pozemní hranici s Marokem. Ke Španělskému království patří i Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu a Baleáry ve Středozemním moři. Součástí Španělska je i katalánské město Llívia, které je zcela obklopeno územím Francie.

Barcelona

Naši cestu Španělskem začneme na severu země, v regionu zvaném Katalánsko. Zde leží pravděpodobně nejznámější město Španělska, a jedno z nejnavštěvovanějších na světě, slavná Barcelona. Není se čemu divit. K vidění tu toho je opravdu hodně.

Patrně tím neznámějším zdejším skvostem je obrovský 172 metrů vysoký římskokatolický secesní chrám Sagrada Família od španělského architekta Antoni Gaudího, jehož stavba sice byla započatá už v roce 1882, stále však není kompletně hotova.

Gaudímu však Barcelona vděčí i za další nádherné monumenty. Mezi nejznámější patří například modernistické domy Casa Milà a Casa Batlló nebo celý komplex takovýchto staveb známý jako Park Güell.

Kostel Santa Maria del Mar (španělsky Basílica de Santa María del Mar) se nachází v barcelonské čtvrti La Ribera, a to ve východní části města. Je nádhernou ukázkou čisté katalánské gotiky. Stavba kostela trvala pouze 55 let. →

No a pokud byste rádi zabrouzdali do hlubší historie, rozhodně vás potěší Barcelonská katedrála ze 13. století, kterou můžete, stejně jako výše zmíněné památky, navštívit i zevnitř. V centru města dále najdete například krásné Katalánské náměstí se sochami nebo třeba gotický kostel Santa Maria del Mar.

Barcelona

Barcelonská katedrála

Barcelonská katedrála, též katedrála svatého Kříže a svaté Eulálie (španělsky Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia) se nachází v historické gotické čtvrti Barcelony Barri Gòtic. Výstavba katedrály, která je sídlem arcibiskupa, probíhala od 13. do 15. století. Zcela dokončena však byla až ve 20. století.

Chrám je zasvěcen jedné z patronů Barcelony, mučednici svaté Eulálii. K uctění její památky se v přilehlém dvoře chová 13 bílých hus, jejichž počet připomíná věk Eulálie v době, kdy zemřela

Katalánské náměstí

Katalánské náměstí (katalánsky Plaça de Catalunya, španělsky Plaza de Cataluña) je náměstí v Barceloně, v Katalánsku, ve Španělsku. Je považováno za centrum města a zároveň místo, kde se stýká barcelonské staré město a čtvrť Eixample, postavená v 19. století.

Madrid

Nyní se přesuneme na jih a do vnitrozemí, do samotného hlavního města Španělska. I Madrid nabízí svým návštěvníkům řadu nádherných pamětihodností. Začít bychom začít měli asi Královským palácem, v němž se nachází více jak 2 tisíce místností. V jeho těsné blízkosti pak najdeme dvě hlavní madridská náměstí – Plaza Mayor ze 17. století a Puerta del Sol (Brána Slunce), kde se tradičně konají největší oslavy Nového roku ve Španělsku.

Ubytování v Madridu→

Zapomenout bychom pak neměli ani na nádherný park El Retiro s proskleným Křišťálovým palácem z 19. století. A pokud vás zajímá umění, rozhodně navštivte muzea Zlatého trojúhelníku umění – Museo Del Prado, Muzeum královny Sofie a Muzeum ThyssenůBornemiszů. V těch najdete obrazy nejen španělských výtvarných velikánů, mezi které patří například Pablo Piccaso, ale i dalších světových umělců.

Park Retiro (španělsky plným názvem parque del Buen Retiro) je historická zahrada a městský park v Madridu. Je považován za jednu z hlavních turistických atrakcí města díky početným architektonickým, sochařským a krajinářským prvkům pocházejících z 17. až 21. století. Nejvýraznější z nich jsou např. památník Alfonse XII.Křišťálový palác, Velké jezero, náměstí Parterre, brána Filipa IV, Královská astronomická observatoř, Velázquezův palácfontána Alcachofa, nebo pozůstatky kaple svatých Peleya a Izidora z románského období.

Směrem ještě jižněji po pobřeží narazíte na město Valencie. To je krásné už samo o sobě. Míchá se v něm totiž velice moderní styl s krásnou středověkou architekturou, což vytváří velice zajímavý, až těžko uvěřitelný kontrast.

Mezi konkrétní poznání hodné památky ve Valencii určitě patří například Katedrála panny Marie ze 13. století, zachovaná brána města ze 14. století Torres de Serranos nebo středověká tržnice Llotja de la Seda. V samém centru města dále najdete zdejší radnici (též ve středověkém stylu) a nádherné náměstí Plaza de la Virgen s majestátní fontánou. Jestli vás zajímá i moderní architektura, nezapomeňte se stavit v symbolickém Městě umění a věd.

A když už budete ve Valencii, nezapomeňte ochutnat tamní tradiční paellu.

Neméně zajímavým městem, jako je Valencie, je hlavní město Andalusie, Sevilla. I zde najdete spoustu historických zajímavostí. Jelikož míříme čím dál tím jižněji, můžeme zde pozorovat vzrůstající vliv arabské kultury, kterou sem v prvním tisíciletí našeho letopočtu přinesli muslimští dobyvatelé.

Mezi nejzajímavější místa v Seville rozhodně patří například obrovské náměstí Plaza de España, kterým kolem dokola protéká řeka a celé je obehnané megalomanskou budovou mixující mnoho různých architektonických slohů.

Dále v Seville nezapomeňte navštívit gotickou Katedrálu svaté Marie z 16. století nebo zvonici z 11. století La Giralda. Tím nejpozoruhodnějším z celé Sevilly je ale určitě královský palác Alcazár, v němž můžeme pozorovat již zmíněný arabský vliv.

I s pouhými 200 tisíci obyvateli se Granada řadí k nejnavštěvovanějším místům na celém Pyrenejském poloostrově. Jak jsme psali už výše, čím více se blížíme k jihu, tím více můžeme pozorovat vliv arabské kultury. A granadská Alhambra je toho jasným důkazem.

V Granadě najdete, ostatně jako ve všech výše zmíněných městech, spoustu středověkých historických památek. Tou nejúchvatnější a turisty právem oceňovanou se však stala právě Alhambra. Jde o rozlehlou pevnost, která sloužila jako palác maurských králů. Kromě ikonických hranatých věží tak vevnitř najdete i spoustu krásně upravených zahrad, soch a maleb, jež díky spojení arabského a španělského světa nenaleznete nikde jinde.

Další města a památky Španělska

Výše jsme si představili některé zajímavé památky v těch nejznámějších španělských městech. Jde však o opravdu malý zlomek toho, co může tato země nabídnout, a není v našich silách vám vyjmenovat vše.

Mezi některá další místa ve Španělsku, která byste rozhodně měli navštívit, však patří ještě například starověká vesnička Ronda, ležící na dvou skalkách, které jsou vzájemně propojeny mosty.

Poblíž Madridu se pak nachází bývalé hlavní město Habsburské říše, Toledo, jemuž dominuje středověká pevnost Alcazár.

Kousek Barcelony, uprostřed hor, byste zase neměli opomenout návštěvu významného kláštera Montserrat.

A pokud vám není cizí chůze, můžete se vydat na Svatojakubskou pouť zakončenou v Santiagu de Compostela v Katedrále svatého Jakuba, pojmenované podle zde pohřbeného apoštola.

Nyní už snad máte o památkách ve Španělsku větší přehled, víte, co od této země očekávat a snad jsme vás i na některá místa nalákali. Nám už tak nezbývá než vám popřát šťastnou cestu.