Návštěva Londýna. Co vidět a na co nezapomenout?

Plánujete navštívit Londýn a chcete si tuto návštěvu udělat nezapomenutelnou? Pak čtete na správném místě. Během pár následujících řádků vám totiž shrneme to nejhezčí, nejdobrodružnější i nejobdivuhodnější, co můžete v této světové metropoli vidět, ať už jedete s rodinou na dovolenou, nebo jen s batůžkem na víkend.

Některé londýnské památky a stavby se staly světovými ikonami pro svou jedinečnost. Mezi ně patří například Big Ben či Tower Bridge. Jiné, jako například Buckinghamský palác či Westminsterské opatství, si slávu vydobyly svou krásou a megalomanií. Když už do Londýna zamíříte, rozhodně byste měli všechny z výše zmíněných míst navštívit. Naštěstí se většina nachází v centru poměrně blízko u sebe, takže vám zbude ještě spousta času na objevení dalších krás největší evropské metropole.

Big Ben je hovorové označení používané pro hodinovou věž, která je součástí budovy Westminsterského paláce na břehu Temže v Londýně a neformální pojmenování Velkého zvonu. Věž se tyčí nad severovýchodní částí paláce, ve kterém zasedá britský parlament.

Zdroj: Wikipedie

Big Ben
Big Ben
Big Ben
Tower Bridge
Tower Bridge
Tower Bridge

Tower Bridge je kombinovaný visutý a zvedací most v Londýně nad řekou Temží.  Někdy bývá chybně zaměňován s London Bridge, který stojí o necelý kilometr dále proti proudu. Vedle věže Big Ben, hradu Tower a budov parlamentu patří mezi historické symboly města.

Zdroj Wikipedie

Krásný a rozmanitý Londýn

Až na svém seznamu věcí, které chcete vidět, odškrtnete slavné stavby z prvního odstavce (vyjma Tower Bridge), vydejte se na výlet po nejznámějších a nejhezčích londýnských náměstích. Trafalgarské náměstí, připomínající Napoleonovskou éru, a Piccadilly Circus, kde zas najdete jednu z nejdražších reklamních ploch na Starém kontinentu, leží kousek od sebe.

Trafalgarské náměstí anglicky Trafalgar Square

Trafalgarské náměstí (anglicky Trafalgar Square) je náměstí v centru Londýna, které připomíná bitvu u Trafalgaru z roku 1805, vítězství britského námořnictva v napoleonských válkách. Původně se mělo jmenovat Náměstí krále Viléma IV.; autorem názvu s výše zmíněnou bitvou je G. L. Taylor.

Trafalgarské náměstí anglicky Trafalgar Square

Piccadilly Circus je spojeno s ulicí Piccadilly, hlavní třídou, jež je poprvé zmiňována v roce 1626 jako Piccadilly Hall, pojmenovaná po domu patřícímu Robertu Bakerovi, krejčímu známému prodejem piccadill, což bylo označení pro různé druhy límců. Ulice byla od roku 1692 známá jako Portugal Street, pojmenovaná na poctu manželky Karla II., Kateřiny z Braganza ale od roku 1743 se vžilo pojmenování Piccadilly.

Zdroj: Wikipdie

piccadilly
piccadilly
piccadilly

Piccadilly Circus bylo vytvořeno roku 1819 jako spojnice s Regent Street, která začaly být budována podle plánů Johna Nashe na území patřícím lady Huttonové. Původně kruhový tvar Piccadilly Circus se změnil v roce 1886 po dokončení Shaftesbury Avenue.

Zdroj: Wikipdie

Poté se vydejte na procházku slavným Hyde Parkem. Zde se můžete zastavit a dát si třeba malou svačinu. Když budete mít trochu štěstí, můžete potkat pobíhající veverky nebo třeba nějakého básníka či aktivistu přednášejícího svůj proslov v severovýchodním rohu parku, v tzv. Speaker‘s corner. Když pak projdete až na konec, narazíte na úchvatný Kensingtonský palác. Zde se pokochejte a vydejte se zpět směrem k centru, do Chinatownu ve čtvrti Soho. Díky tomu na chvíli zavítáte i do krásného a vzdáleného orientu. Odtud je to ještě kousek k nejznámějšímu světovému muzeu voskových figurín Madame Tussauds, které rozhodně stojí za návštěvu.

 

Hyde Park je jeden z největších parků v centru Londýna v obvodu Westminster a jeden z královských parků v Londýně. Park je rozdělen Serpentinovým jezerem na dvě poloviny. Hyde Park sousedí s Kensingtonskými zahradami, které jsou často považovány za součást Hyde Parku. Hranici mezi oběma parky tvoří West Carriage Drive. Plocha Hyde Parku činí 1,4 km² a Kensingtonských zahrad 1,1 km².

Kensingtonský palác

Kensingtonský palác je královská rezidence v Kensingtonských zahradách v Londýnském obvodu Kensington a Chelsea. V současnosti je využíván následníkem britského trůnu – princem Williamem, jeho manželkou, vévodkyní Catherine a jejich dětmi. Kensingtonský palác je také používán jako domov pro prince Harryho a vévodkyni Meghan. Od listopadu 2005 je zde přístupná výstava fotografa Maria Testina – Diana, princezna z Walesu.

Soho je londýnská čtvrť v obvodu Westminster. Hranice Soho tvoří na severu Oxford Street, na západě Regent Street, na jihu Piccadilly Circus a Leicester Square a na východě Charing Cross Road. Oblast na západ od Soho je označovaná jako Mayfair.

 

Kdykoliv vás začnou bolet nohy, můžete naskočit na londýnské metro. To vás doveze téměř kamkoliv po městě. Vzhledem k jeho neuvěřitelné velikosti se však (pokud jste v Londýně poprvé) o správném spojení doporučujeme poradit s vaším chytrým kapesním kamarádem. Zapomenout byste pak neměli navštívit ani městečko Camden Town, kde najdete obrovské množství obchodů a restaurací se vším možným. Zároveň tu můžete nasát atmosféru londýnského pouličního umění díky všudypřítomnému street artu.

Nakonec nemůžeme zapomenout navštívit již avizovaný Tower Bridge a pevnost Tower of London. Ty se nachází v samotném jádru Londýna, poblíž nejvyšší londýnské budovy The Shard a mrakodrapu Gherkin, do něhož se dokonce můžete dostat, a vychutnat si tak z jeho Sky Garden výhled na celý Londýn.

Snad jsme vás na návštěvu Londýna našimi skromnými tipy navnadili. Jde však o téměř devítimilionovou metropoli, takže jsme vám představili jen opravdový zlomek toho, co vše lze zažít. Mimo výše zmíněné památky určitě stojí za návštěvu i Londýnské oko, nultý poledník v Greenwichi, dům Sherlocka Holmese na Baker Street, Britské muzeum nebo třeba Banksyho pouliční malby. Ať už se ale vydáte v Londýně kamkoliv, věřte, že vás svou krásou okouzlí.