Ačkoliv učitelé do nás vždy cpali slovíčka a gramatické poučky, musíme mít na paměti, že jazyk není tvořen jenom tímto základem.
Ve skutečnosti se znalost jazyka kromě gramatiky a slovíček skládá i z těchto částí:
psaní
poslech
výslovnost
čtení
mluvení
Psaní v cizím jazyce
Vylepšit schopnost psaní spočívá ve schopnosti přenést to, co si myslíme, na papír, ideálně v nějaké sofistikované formě. Při procvičování psaní se doporučuje dopisovat si s rodilým mluvčím, který nám může potenciálně i opravovat nějaké chyby. Pokud žádného takového dopisovacího kamaráda nemáme, vystačíme si sami se sebou. 🙂 Stačí jen mít papír a tužku, případně prázdný Word dokument, a téma, které si dokonce můžeme sami vybrat. Fantazii se meze nekladou.
Poslech
Smyslem poslechu je naučit se vnímat jazyk ve všech jeho formách a přízvucích. Nemáme-li možnost hovořit s rodilým mluvčím, pomůže nám televize nebo počítač. Stačí jen dát přednost originálnímu znění seriálů nebo filmů a jsme schopni ledacos pochytit. Také se velmi často doporučuje poslech zpravodajství – nejenže si procvičíte poslech všech možných intonací, ale zároveň se pak už nemusíte dívat na zprávy znovu v češtině. 🙂
Výslovnost
Abychom se co nejvíce přiblížili úrovni rodilého mluvčího, musíme kromě slovíček ovládat i jejich výslovnost. Často se totiž může stát, že špatnou výslovností způsobíme pořádné faux pas. Pokud si nejsme jisti, jak se dané slovíčko vyslovuje, můžeme toto zjistit ve slovníku nebo na YouTube v konkrétních výukových videích.
Čtení
Bez čtení bychom se prakticky neobešli. Jak bychom se také zorientovali v cizí zemi, pokud bychom nebyli schopni přečíst i ty nejzákladnější nápisy? Pro procvičení této stránky jazyka je vhodné poctivě číst noviny, časopisy a články na internetu. Jsou-li vaše znalosti lepší, zaměřte se i na čtení knih. Ve spoustě světových jazyků je totiž dostupných mnoho bestsellerů, navíc odstupňováno od knih vhodných pro úplné začátečníky, po literaturu věnovanou velmi pokročilým studentům.
Mluvení
Schopnost vyjádřit se v cizím jazyce je asi největší strašák všech studentů. Není se čemu divit – je velmi složité sestavit nějakou smysluplnou větu, obvykle v časovém presu a bez pomocí slovníku. Pokud však chceme jazyk používat, bez mluvení se neobejdeme. Kromě standardního procvičování vyjadřovacích schopností s rodilým mluvčím lze mluvit i sám se sebou. Takto si zvolíte vlastní téma a mluvíte (např. při vaření komentujte způsob, co děláte a jak ingredience připravujete). Ano, zní to možná trochu podivně, ale když nemáte jinou možnost, nedá se nic dělat. Jak se navíc říká – občas si musíte pokecat s někým inteligentním. 😊